Ўзбекистонда аҳолини рўйхатга олишни 2026-йилда ўтказиш режалаштирилмоқда
Ўзбекистон Статистика агентлиги 2026-йилда аҳолини роъйхатга олишни оътказиш тоъғрисидаги қонун лойиҳасини жамоатчилик муҳокамасига тақдим этди. Унга коъра, бу боъйича республика комиссияси тузилади. Олий Мажлисга топонимик обектларга ном бериш ва номларни оъзгартиришни вақтинча тоъхтатиш тавсия этилади.
КИЧИК БИЗНEС ВА ХУСУСИЙ ТАДБИРКОРЛИКНИ ДАВЛАТ ТОМОНИДАН ҚЎЛЛАБ-ҚУВВАТЛАНАДИ
Ўзбекистонда кичик бизнес ва тадбиркорликни давлат томонидан тартибга солишда ривожланган давлатларнинг бу соҳада амалга оширилган тадқиқотларини ўрганиб чиқиб, уларнинг тажрибасидан ўтган амалий ишларни Ўзбекистонга ҳам тадбиқ этишдир.
Tumanda 2024-yil 3-chorak yakunlariga ko‘ra jamoatchilik fikri asosida shakllantirilgan tadbirlarni moliyalashtirishga yo‘naltirilgan mablag‘lar to‘g‘risidagi hisobotini tasdiqlash haqida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 13-apreldagi “Budjet jarayonida fuqarolarning faol ishtirokini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha choratadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-5072-sonli qarori hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati Kengashining 2024-yil 30-yanvardagi “Tashabbusli budjet jarayonlarini o‘tkazish hamda moliyalashtirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomni tasdiqlash to‘g‘risida KQ-666-VI-sonli qarori ijrosini ta’minlash yuzasidan tuman hokimligi tomonidan jamoatchilik fikri asosida shakllantirilgan tadbirlarga mablag‘larni yo‘naltirish hamda ushbu mablag‘lardan maqsadli foydalanilishini ta’minlash bo‘yicha tuman Iqtisodiyot va moliya bo‘limi boshlig‘i G‘.Saidovning hisobotini mahalliy budjet, iqtisodiy islohotlarni amalga oshirish, turizm, investitsiyalar va tadbirkorlikni rivojlantirish masalalari bo‘yicha doimiy komissiyasi yig‘ilishi muhokamasida bildirilgan takliflarni e’tiborga olib, O‘zbekiston Respublikasi “Mahalliy davlat hokimiyati to‘g‘risida”gi Qonunning 6, 24-moddasiga asosan xalq deputatlari tuman Kengashi qaror qiladi:
РАСМИЙ МУНОСАБАТ
Ижтимоий тармоқларда Қизириқ тумани, “Работак” маҳалласида яшовчи Ф.Мусурмонқулова анча йилдан буён ногирон аҳволда ёлғиз она сифатида моддий қийинчиликларни бошидан кечираётгани акс этган сарлавҳа остида тарқалган хабар юзасидан туман ҳокимлиги қуйидагиларни маълум қилади.